Blog Firmy Europak

Opakowania z folii PVC, PP i PE. Czym się różnią?

Zamawiając opakowania foliowe dla firmy, niejednokrotnie możemy spotkać się z ogromem możliwości. Wielu producentów stara się oferować bogaty asortyment, tak, aby móc dopasować się do oczekiwań i potrzeb klienta. Jednym z głównych kryteriów wyboru rodzaju opakowań foliowych, jest materiał, z jakiego będą one wykonane. Zatem co różni konkretne rodzaje folii? Co wybrać? Poniżej małe zestawienie.

Opakowania z folii PVC

Folia PVC (występująca w Polsce także pod nazwą folia PCW lub, niepoprawnie, PCV) to folia wykonana z polichlorku winylu. Jest to niezwykle solidny i wytrzymały materiał. Może występować w wielu grubościach i kolorach, a także charakteryzuje się naturalną przezroczystością i eleganckim, wysokim połyskiem.

Folia PVC to bardzo wszechstronne tworzywo, a opakowania z niego produkowane charakteryzują się wysoką trwałością i eleganckim wyglądem. Folia ta nadaje się do produkcji opakowań, które mają być przede wszystkim solidne i wytrzymałe. Produkuje się z niej między innymi pokrowce na pościel czy ubrania, kosmetyczki i różnego rodzaju etui, a także okładki na różnego rodzaju dokumenty i artykuły biurowe. Opakowania z PCV są nietoksyczne i można poddawać je recyklingowi.

Opakowania z folii PP

Folia PP, czyli polipropylenowa to materiał z reguły nieco cieńszy, ale równie wytrzymały. Charakteryzuje się przede wszystkim niezwykle małą przepuszczalnością pary wodnej i substancji zapachowych, a także dużą odpornością na ekstremalne warunki klimatyczne i wysoką estetyką. Jest to folia o dużej przezroczystości. Znajduje szerokie zastosowanie w pakowaniu wielu przedmiotów codziennego użytku, takich jak odzież i inne tekstylia. Bardzo często używa się jej również do pakowania żywności.

Opakowania wykonane z folii polipropylenowej są elastyczne i jednocześnie niepodatne na rozerwanie czy rozciąganie a ich estetyczny wygląd i uniwersalność sprawia, że znajdują sobie wielu zwolenników. Są one jednak bardziej sztywne i odporne na wysoką temperaturę niż te, wykonane z polietylenu, a także charakteryzują się wyższą przezroczystością.

Opakowania z folii PE

Folia PE to materiał polietylenowy. Jest to tworzywo, które charakteryzuje się przede wszystkim wysoką elastycznością. Polietylen jest też odporny na działanie roztworów kwasów, zasad i soli oraz niską temperaturę. Nie przepuszcza także pary wodnej. Folia polietylenowa nadaje się zatem doskonale do produkcji toreb i worków. Opakowania z folii PE używane są najczęściej do pakowania tekstyliów domowych. Mogą być bezbarwne lub kolorowe, świetnie nadają się do zadrukowywania. Folia ta nie traci wraz z czasem swoich właściwości ani nie zawiera toksycznych substancji. Jest bardziej plastyczna od pozostałych.

Wszystkie z wyżej wymienionych rodzajów opakowań mogą być szyte lub zgrzewane. Folie występują w wielu kolorach i są estetyczne, mogą być pokryte nadrukiem. Mają szeroką gamę zastosowań. Opakowania z folii PVC, PP i PE mogą być wzbogacone o różnego rodzaju zapięcia i uchwyty, których gama zależy zazwyczaj od producenta. Wybór rodzaju opakowania zazwyczaj zależy od jego przeznaczenia, a u każdego dobrego wytwórcy możemy liczyć na doradztwo w tym zakresie.

Opakowania z logotypem – jak wiele potrafi zmienić nadruk na opakowaniu ?

Znaki pełnią w dzisiejszym świecie bardzo ważną rolę i są na pewno jednym z głównych czynników, jakie wpływają na rozpoznawalność. Każdy dobry produkt na pewno musi posiadać swoje logo, po to aby jeszcze lepiej móc się wbić w pamięć odbiorców.

Dobry wizerunek

Wiele danych pokazuje, że nadruk na opakowaniu może dawać niezwykłe korzyści. Takie działanie zamienia opakowanie w reklamę naszego produktu, która może docierać w bardzo prosty sposób do bardzo dużej grupy ludzi. Czasami mała inwestycja może przynieść nam bardzo wymierne korzyści, w bardzo krótkim czasie i postawić naszą firmę w dobrym świetle. Czytaj dalej

Jak zaprojektować dobre opakowanie foliowe?

Opakowania foliowe kojarzone najczęściej z reklamówkami sklepowymi mogą być również praktycznym, wizualnie estetycznym i funkcjonalnym sposobem przechowywania najrozmaitszych przedmiotów. Jak można je zaprojektować, aby przyciągnąć klienta?

Funkcjonalność

Funkcja jaką będzie wypełniać zaprojektowane opakowanie foliowe jest jednym z najważniejszych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę w trakcie jego projektowania. W przypadku worków próżniowych do przechowywania żywności w lodówce lub zamrażarce ważne więc będzie łatwe w użyciu zamknięcie, która zapobiega wydostawaniu się ze środka jedzenia lub niepożądanych zapachów.

Czytaj dalej

Opakowania na zabawki – jak powinny wyglądać?

Opakowanie tylko z pozoru ma drugorzędne znaczenie. To prawda, że liczy się przede wszystkim jego zawartość. Niemniej jednak często trudno jest ją ocenić w trakcie dokonywania zakupu. Wówczas to właśnie pudełko staje się wizytówką produktu, która może zadecydować o dokonaniu zakupu lub jego zaniechaniu. Zabawki nie są w tym kontekście wyjątkiem. Pozostają natomiast jedną z tych kategorii produktów, które trafią do wymagających klientów. Ich opakowanie powinno zatem zwracać uwagę najmłodszych konsumentów, co nie jest łatwe na tak konkurencyjnym rynku produktów dla najmłodszych. Coraz częściej na sklepowych półkach pojawiają się opakowania foliowe. Doceniane przez konsumentów z uwagi na możliwość sprawdzenia zawartości bez konieczności otwierania.

Czytaj dalej