Przejdź do treści

Opakowania z folii PVC, PP i PE. Czym się różnią?

  • przez

Zamawiając opakowania foliowe dla firmy, niejednokrotnie możemy spotkać się z ogromem możliwości. Wielu producentów stara się oferować bogaty asortyment, tak, aby móc dopasować się do oczekiwań i potrzeb klienta. Jednym z głównych kryteriów wyboru rodzaju opakowań foliowych, jest materiał, z jakiego będą one wykonane. Zatem co różni konkretne rodzaje folii? Co wybrać? Poniżej małe zestawienie.

Opakowania z folii PVC

Folia PVC (występująca w Polsce także pod nazwą folia PCW lub, niepoprawnie, PCV) to folia wykonana z polichlorku winylu. Jest to niezwykle solidny i wytrzymały materiał. Może występować w wielu grubościach i kolorach, a także charakteryzuje się naturalną przezroczystością i eleganckim, wysokim połyskiem.

Folia PVC to bardzo wszechstronne tworzywo, a opakowania z niego produkowane charakteryzują się wysoką trwałością i eleganckim wyglądem. Folia ta nadaje się do produkcji opakowań, które mają być przede wszystkim solidne i wytrzymałe. Produkuje się z niej między innymi pokrowce na pościel czy ubrania, kosmetyczki i różnego rodzaju etui, a także okładki na różnego rodzaju dokumenty i artykuły biurowe. Opakowania z PCV są nietoksyczne i można poddawać je recyklingowi.

Opakowania z folii PP

Folia PP, czyli polipropylenowa to materiał z reguły nieco cieńszy, ale równie wytrzymały. Charakteryzuje się przede wszystkim niezwykle małą przepuszczalnością pary wodnej i substancji zapachowych, a także dużą odpornością na ekstremalne warunki klimatyczne i wysoką estetyką. Jest to folia o dużej przezroczystości. Znajduje szerokie zastosowanie w pakowaniu wielu przedmiotów codziennego użytku, takich jak odzież i inne tekstylia. Bardzo często używa się jej również do pakowania żywności.

Opakowania wykonane z folii polipropylenowej są elastyczne i jednocześnie niepodatne na rozerwanie czy rozciąganie a ich estetyczny wygląd i uniwersalność sprawia, że znajdują sobie wielu zwolenników. Są one jednak bardziej sztywne i odporne na wysoką temperaturę niż te, wykonane z polietylenu, a także charakteryzują się wyższą przezroczystością.

Opakowania z folii PE

Folia PE to materiał polietylenowy. Jest to tworzywo, które charakteryzuje się przede wszystkim wysoką elastycznością. Polietylen jest też odporny na działanie roztworów kwasów, zasad i soli oraz niską temperaturę. Nie przepuszcza także pary wodnej. Folia polietylenowa nadaje się zatem doskonale do produkcji toreb i worków. Opakowania z folii PE używane są najczęściej do pakowania tekstyliów domowych. Mogą być bezbarwne lub kolorowe, świetnie nadają się do zadrukowywania. Folia ta nie traci wraz z czasem swoich właściwości ani nie zawiera toksycznych substancji. Jest bardziej plastyczna od pozostałych.

Wszystkie z wyżej wymienionych rodzajów opakowań mogą być szyte lub zgrzewane. Folie występują w wielu kolorach i są estetyczne, mogą być pokryte nadrukiem. Mają szeroką gamę zastosowań. Opakowania z folii PVC, PP i PE mogą być wzbogacone o różnego rodzaju zapięcia i uchwyty, których gama zależy zazwyczaj od producenta. Wybór rodzaju opakowania zazwyczaj zależy od jego przeznaczenia, a u każdego dobrego wytwórcy możemy liczyć na doradztwo w tym zakresie.