Przejdź do treści

Opakowania na zabawki – jak powinny wyglądać?

  • przez

Opakowanie tylko z pozoru ma drugorzędne znaczenie. To prawda, że liczy się przede wszystkim jego zawartość. Niemniej jednak często trudno jest ją ocenić w trakcie dokonywania zakupu. Wówczas to właśnie pudełko staje się wizytówką produktu, która może zadecydować o dokonaniu zakupu lub jego zaniechaniu. Zabawki nie są w tym kontekście wyjątkiem. Pozostają natomiast jedną z tych kategorii produktów, które trafią do wymagających klientów. Ich opakowanie powinno zatem zwracać uwagę najmłodszych konsumentów, co nie jest łatwe na tak konkurencyjnym rynku produktów dla najmłodszych. Coraz częściej na sklepowych półkach pojawiają się opakowania foliowe. Doceniane przez konsumentów z uwagi na możliwość sprawdzenia zawartości bez konieczności otwierania.

Opakowanie, które przyciąga wzrok i dostarcza informacji

Współczesne opakowania zabawek są kolorowe, mają też często nietypowe, wyróżniające je z daleka kształty. W ten sposób producenci przyciągają wzrok konsumentów. Zarówno najmłodszych odbiorców, jak również tych starszych. Warto pamiętać, że dorośli często kupują zabawki za namową dzieci. A zatem opakowania tych produktów powinny być estetyczne, względnie kolorowe, ale także przyjemne w dotyku. Każdy producent zabawek zdaje sobie jednak sprawę, że ostateczna decyzja o zakupie należy do rodziców. A im zależy przede wszystkim na tym, aby kupowany produkt był bezpieczny dla ich pociechy. Na pudełku, ale również opakowaniu foliowym, muszą zatem znaleźć się podstawowe informacje na temat przeznaczenia danego produktu, głównie chodzi tutaj o wiek. Warto ponadto uczciwie przekazać szczegóły dotyczące zawartości opakowania. Konsumenci często sugerują się umieszczonym na nim obrazkiem i zakładają, że w pudełku znajdą na przykład cały zestaw, gdy w rzeczywistości są tam tylko wybrane egzemplarze. Klient raz się nabierze, ale raczej nie sięgnie po produkt danej marki w przyszłości. Aby budować zaufanie wśród odbiorców, należy postępować uczciwie i dokładnie informować o składzie produktu. Opakowania wykonane z przezroczystej folii można potraktować jako ukłon w stronę klienta. Zabawki produkowane i sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać określone normy, dotyczące składu, bezpieczeństwa, wpływu na zdrowie i stan środowiska. Na opakowaniu należy uwzględnić nie tylko informacje o potencjalnym niebezpieczeństwie, ale również umieścić symbol CE, oznaczający zgodność z europejskimi standardami.

Materiał opakowania ma znaczenie

Opakowanie powinno być ładne, pełne praktycznych informacji. Bezpieczna musi być natomiast znajdująca się w środku zabawka. To wszystko prawda, ale należy pamiętać, że opakowaniom również stawiane są pewne wymagania. Konsumenci cenią sobie te wykonane z materiałów przyjaznych środowisku. Absolutnie nie mogą one uczulać czy podrażniać skóry.  Muszą mieć również bezpieczne rozmiary. Ten ostatni wymóg chroni przed połknięciem czy zadławieniem się. Obecnie na rynku można spotkać bardzo odmienne opakowania zabawek. Do tradycyjnych kartonowych pudełek dołączyły w ostatnich latach chociażby opakowania wykonane z tworzyw sztucznych, między innymi te foliowe. W ich przypadku decydujący powinien być skład. Tak jak zabawki nie mogą zawierać substancji szkodliwych dla zdrowia, tak również i opakowania muszą być pod tym względem bezpieczne.